Український Католицький Університет святкує 50-ліття
Український Католицький Університет, заснований у 1963 році, святкує цими днями півстолітній ювілей. Значення цього Університету виходить далеко поза межі України. Бо від нього очікують вагомого слова, і навіть християнської розв’язки багатьох проблем сучасності в контексті всієї Вселенської Церкви. Як гасло свого ювілейного року спільнота УКУ вибрала улюблений вислів свого засновника: "Великого бажайте!". Блаженніший Святослав привітав спільноту УКУ у спеціальному Посланні.
За словами Блаженнішого, сьогодні УКУ – це інтелектуальне середовище УГКЦ, в якому "творчі уми в атмосфері молитви й почуття відповідальності за долю Церкви".
"Розпізнавати "знаки часу" і знаходити розв’язки для найскладніших проблем сучасності – це і є те велике, якого має бажати собі УКУ", – підкреслив він. Не менш важливим є і глибоке відчуття церковного характеру своєї місії всередині самої університетської спільноти. Очевидно, що "Університет допомагає Церкві відкривати нові шляхи комунікації зі суспільством, розуміти, як змінюється світ і як краще в сучасному світі та в нових обставинах проповідувати Христову Благовість спасіння". У цьому сенсі УКУ покликаний бути "лабораторією живої богословської думки, яка народжується з глибокого закорінення в живому переданні віри та з постійної відкритості до всеоновлювальної дії Святого Духа".
УКУ належить до світової мережі католицьких університетів, які діють у правовому полі католицької освіти. Водночас діяльність Українського католицького університету в нашій державі здійснюється з урахуванням особливостей національної системи освіти.
"Я не уявляю собі УКУ без УГКЦ і УГКЦ без УКУ. Нехай Університет залишиться назавжди пульсуючим джерелом, з якого випливатимуть на нашу Церкву і на наш народ потоки Божої мудрості, здорової науки, а передовсім – праведності і святості життя", – написав у Посланні з нагоди 50-річчя заснування Українського Католицького Університету Блаженніший Святослав Шевчук.
Довідка
Засновником сучасного УКУ є Фонд св. Климентія, водночас університет є спадкоємцем Греко-Католицької Богословської Академії, яку було засновано 1929 року з ініціативи та благословення Слуги Божого митрополита Андрея Шептицького на основі Духовної Семінарії.
6 жовтня 1929 року відбулося урочисте відкриття Греко-католицької богословської академії у Львові. Першим ректором призначено о. д-ра Йосифа Сліпого. Об'єднавши довкола себе провідні кола західноукраїнської інтелігенції, Академія відразу ж стала центром богословських і філософських наук. На теренах тодішньої Польщі це був єдиний вищий український навчальний заклад.
Після приходу в Галичину радянських військ у вересні 1939 року Академію було закрито, а студентів репресовано. Внаслідок німецького бомбардування 15 вересня 1939 зруйновано академічну Церкву Святого Духа і бібліотеку.
Після повторної радянської окупації навесні 1945 року Богословську Академію було остаточно закрито. Значна кількість випускників та професорів Академії (у тому числі багатолітній ректор, а після смерті митрополита Андрея Глава УГКЦ Йосиф Сліпий) опинилися в сибірському ГУЛАГу або на еміграції.
Митрополит Йосиф Сліпий приїхав до Риму в 1963 році після 18 років ув'язнень і таборів. Один із перших його декретів стосувався заснування Українського католицького університету. 1994 року діяльність католицького вузу в Україні було відновлено під назвою "Львівська Богословська Академія", а влітку 2002 року Академію було реорганізовано в Український Католицький Університет. http://dyvensvit.org