Навечір’я Богоявлення: значення та символіка

Напередодні свята Богоявлення, яке за старим стилем відзначається 19 січня, християни східного обряду святкують Навечір’я Богоявлення, яке у народі ще зветься Другий Святвечір або ж Голодна Кутя.

Так само, як і в Різдвяний святвечір, у цей день слід дотримуватися суворого посту, а увечері християнські родини збираються за святковим столом, де подаються пісні страви. 

З празником Богоявлення (Водохреща) тісно пов’язане велике, або йорданське водосвяття.

Воно відбувається два рази на рік: у Навечір’я і в день Богоявлення.

У першому тисячолітті в практиці Східної Церкви було тільки одне йорданське водосвяття – у Навечір’я, а від ХІ століття проходить звичай освячення води два рази. Пояснено це тим, що в Навечір’я водосвяття вважається символом хрещення дорослих у перші часи християнства, а водосвяття в день празника уже відбувається в пам’ять про Христове хрещення у ріці Йордані.

Від ХІІІ сторіччя чин водосвяття стає щораз більш наближеним до сьогоднішнього, впродовж наступних двох віків набув сучасного вигляду. Про йорданське водосвяття на наших землях згадує Іпатський літопис під 1148 р. і називає його «Водохрищі».

Часто йорданське водосвяття відбувається на ріці; якщо того дня міцний мороз та є крига, то прорубують ополонку у вигляді хреста. Деякі вірні можуть скупатися в освячених водах ріки.

Протягом століть витворилися різні обряди великого освячення води. Наш народ з давніх-давен Йорданське водосвяття любить і вірить у велику силу освяченої води та зберігає її у домівках як велику святість, що має цілющі властивості для душі і тіла.

https://risu.org.ua

Теґи:

Фотогалереї

Друзі сайту

bigboard2_0.jpg413.jpg429.jpg415.jpgekolog..jpg416.jpg417.jpg427.jpg
123.jpg
424.jpg428.jpg430.jpg481.jpg
1176.png1179.jpgimage.gif

Наша кнопка

<a href="http://kom.if.ua/" target="_blank"><img src="http://kom.if.ua/sites/default/files/Doc1.jpg" width="140" height="62" alt="Молодіжна комісія МК УГКЦ" />

Молодіжна комісія МК УГКЦ